2020 yılının en iyi rock şarkılarını yayınladığımız en güzel ve yeni Türkçe rock şarkılar‘ı ücretsiz müzik listesi şeklinde dinle. Hepsi birbirinden güzel ve kaliteli şarkılardan oluşan bu listeyi hem son dönem rock şarkıları, hem de uzun süredir sevilen ve en çok dinlenen eserlerden seçerek derledik. Sesiyle, gücüyle, kalitesiyle bambaşka bir yere sahip olan bu müzik tarzı kendine has kitlesi olan ve çok zengin alt rütlere ayrılmış bir müzik çeşididir. 

rock şarkılar müzikler dinle
rock şarkılar müzikler dinle

Anadolu rock olarak da bilinen Türkçe rock şarkılar, Türk halk müziği ve rock müziğin bir birleşimidir. 1960’ların ortalarında dünyayı kasıp kavuran, Beatles, The Rolling Stones, Led Zeppelin, Yes, Status Quo ve Omega gibi rock gruplarının Türkiye’de popüler hale gelmesinden kısa bir süre sonra ortaya çıktı . Bu tarzın örnekleri arasında Cem Karaca, Barış Manço, Erkin Koray, Fikret Kızılok, Selda Bağcan gibi Türk müzisyenleri sayılabilir. Bu akımda yer almış diğer bazı sanatçılar ise Erkut Taçkın, Cahit Oben, Selçuk Alagöz, Edip Akbayram, Moğollar, Silüetler, 3 Hürel, Kurtalan Ekspres, Grup Çağrışım, Mavi Işıklar, Apaşlar, Kaygısızlar, Haramiler, Modern Folk Üçlüsü ve Kardaşlar gibi gruplardır. Bugün bile yeni üretilen eserlerin, hem rock hem de Anadolu riffleri barındırdığı ve bu iki sevilen tarzın bir sentezi olduğu kolaylıkla görülebilmektedir. 

Türkçe Rock Şarkılar

Rock şarkılar 1950’lerin sonlarında Erol Büyükburç gibi Türk şarkıcılar, Amerikan şarkılarının yanı sıra kendi şarkılarının da İngilizce cover versiyonlarını yayınlamaya başladı. 1960’ların başlarında, Türk gruplar The Shadows ve The Ventures’ınkiler gibi sadece enstrümantal rock çalmaya başladı. Genellikle yerel olarak popüler sanatçılar olmasına rağmen, bu Türk grupları nadiren kaydedilmiştir. İlk olarak 1960’ların başında kayıt yapmaya başlayan Barış Manço’nun 1975 yılında çıkardığı “2023” isimli albümü gibi, 1970’lerde Türk rock müziğinin büyümesine öncülük eden başka şarkıcılar da ortaya çıktı. Aynı zamanda, Türk toplumu bölgede çok partili demokrasinin gelişmesi de dahil olmak üzere önemli kültürel değişimler geçirmeye başladı.

Rock müzikler dinle
Rock müzikler listesi

Türk müzisyenler ayrıca düzenli olarak rekabetçi Avrupa müzik festivallerinde sahne aldılar . 1964 yılında, Tülay German gerçekleştirilen Balkan Müzik Festivali’nde “Burçak Tarlası” isimli şarkıyı söyledi ve, bossa nova tarzı ve hemen popüler oldu. Doğrudan sonuç olarak Hürriyet gazetesi , popüler Türk müziğinin gerek yeni bestelerle gerekse yerli kaynaklar kullanılarak gelişmesini teşvik etmek amacıyla ” Altın Mikrofon ” ( Altın Mikrofon ) yarışması düzenledi . Bu değerli yarışma, yeni nesil müzisyenlerin teşhis edilmesinde çok faydalı olmuştur. (Mavi Işıklar, Silüetler  Cem Karaca, Selçuk Alagöz vs.)

Türkiye’deki yerli rock müzik ortamı 1960’ların ortalarında ve sonunda hızla genişledi. 1968 itibaren yaklaşık 1975’e kadar, psychedelic rock tarzında Erkin Koray, özellikle Türkiye’de popüler oldu. Moğollar grubu “İstanbul müzik sahnesinde etkili figür” olarak kabul edilirken, “Anadolu halk müziğinin unsurlarını birleştirerek Türk rock dünyasını değiştiren” grup olarak tanındı ve Les Mogols olarak Fransa’da kayıt yaptıktan sonra müzik türlerine Anadolu Pop (bugün ülkemizdeki pop müziğin isim babasıdır) adını verdi . Bir diğer öncü Fikret Kızılok , Anadolu Pop tarzını alenen politik sözlerle ve elektronik müzik denemeleriyle birleştirdi.

Türkçe Rock Grupları ve Solo Sanatçılar

Türkiye’de diğer rock türleri popülerlik kazandıkça, Anadolu rock da çeşitlenmeye başladı. Son on yılda Mor ve Ötesi, Gece Yolcuları, Almora, Kurban, Kargo, Duman, Vega, Çilekeş, Redd, Altın Gün, Nemrud, Makine, Gripin gibi Türk rock gruplarında artış yaşandı. 2005 yılında neredeyse tüm anketlerde “En İyi Rock Grubu” ödülünü kazanan ise Manga grubu oldu. Ayrıca, Almanya’ya Türk göçü ile bazı Türk kökenli gruplar da Almanya’da gelişti. Örneğin 1980’lerde alternatif bir grup olan “Ünlü” 1981’den itibaren adını Fahrstuhl olarak değiştirdi. Anadolu rock, geniş bir batılı rock alt türlerinden bazılarının geleneksel bir Türk sesiyle veya hatta Türk sözlü rock müziğiyle kaynaşmasını ifade eder. Böyle bir kültürel kaynaşma, Türkiye’de rock müziğin gelişmesine yol açtı.
Ayna (band), Murat Göğebakan, Haluk Levent, Şebnem Ferah, Gültekin Kaan, Barış Akarsu, Ogün Sanlısoy, Demir Demirkan, Aydın, Özlem Tekin, Teoman, Hayko Cepkin, Aslı Gökyokuş, Nev, Aylin Aslım gibi başarıya ulaşmış bireysel rock sanatçıları da vardır. 1980’lerin sonunda Türkiye’de Mezarkabul (Pentagram) ve Diken gibi birkaç metal grubu da oluşmuştur.

Rock Müzik Nedir?

Rock müzik , 1940’ların sonlarında ve 1950’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri’nde “rock and roll” olarak ortaya çıkan, 1960’ların ortalarında ve daha sonra, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde ve sonrasında bir dizi farklı tarzlara dönüşen geniş bir popüler müzik türüdür. Kökleri ağırlıklı olarak blues , ritim ve blues (R&B) ve country müziği türlerinden gelen, 1940’lar ve 1950’ler altyapılı rock and roll’a dayanır. Rock müziği ayrıca elektrik blues ve folk gibi bir dizi başka türden ciddi şekilde etkilenmiştir. Enstrüman olarak rock müzik, genellikle elektro gitar, bas gitar, ritimci, bateri ve bir veya daha fazla şarkıcıdan oluşan elektro gitar odaklı bir müzikal formdur. Şarkı sözleri aşktan, sosyal veya politik olan çok çeşitli diğer temalara kadar geniş bir konular silsilesini içinde barındırır.
Rock sesi geleneksel olarak, 1950’lerde rock and roll’un popülaritesiyle ve modern haliyle ortaya çıkan amplifiye edilmiş elektro gitara odaklanır. Ayrıca elektro blues gitaristlerinin seslerinden de etkilenmiştir. Rock müzikte bir elektro gitarın sesi, tipik olarak aynı dönemde caz müziğine öncülük eden bir elektro bas gitarı bateri zilleri ile birleştiren bir davul kitinden üretilen perküsyon tarafından desteklenmektedir. Bu üçlü enstrüman genellikle diğer enstrümanların, özellikle piyano, Hammond organı ve sentezleyici gibi klavyelerin dahil edilmesiyle tamamlanmıştır. Temel rock enstrümantasyonu temel blues band enstrümantasyonundan (önde gelen gitar, ikinci akor enstrümanı, bas ve davul) türetilmiştir. Rock müzik yapan bir grup müzisyen, rock grubu olarak adlandırılır. Ayrıca, genellikle üç ve beş üyeden oluşur. Klasik olarak, bir rock grubu , üyeleri vokalist, baş gitarist, ritim gitarist, bas gitarist, davulcu ve genellikle klavyeci veya diğer enstrümantalist dahil olmak üzere bir veya daha fazla rolü kapsayan bir dörtlü şeklini alır. Bu setup elbette bir kural değildir. Neredeyse orkestra boyutuna kadar çıkabilen zenginlikte müzik yapan gruplar da bulunmaktadır. Örnek olarak, Orphaned Land isimli oryantal metal grubu Mabool albümünde 30’a yakın sayıda farklı enstrüman kullanmıştır. Özellikle melodik rock veya metal müzik türleri enstrüman zenginliği açısından inanılmaz lezzetlidir.

Rock Müziğin Geleceği

Türkçe rock şarkılar için aynı şeyin geçerli olduğunu düşünmesek de dünya genelinde rock ve metal müzik türünün giderek daha az dinlenir hale geldiği bilinmektedir. Müziğin büyük ölçüde ticarileşmesinin de etkisi vardır bu durumda. Bir de tabi popüler kültürün parlattığı ve arzuladığı, yönetimi daha kolay olan tek tip insan modeli dayatmasının. Rock müzik isyan ateşidir, güdülmeyi reddetmektir, kendine ait bir ruhu vardır ve çok kalitelidir. İcrası çok çok zordur. Enstrüman kullanımında ciddi derecede ustalık gerektirir. Bir tane iyi gitarcı olmasıyla bitmez, bateristin de iyi olması gerekir, vokalistin de iyi olması gerekir, klavyecinin de iyi olması gerekir, şarkı sözlerinin anlamlı olması ve bestenin de derinlikli olması gerekir. Bugün berbat sesleriyle, bir tane enstrüman bile çalmaktan aciz kimselerin sanatçı diye anılması karşısında, bu kadar değişkenin bir arada aynı anda bir rock grubu içinde bulunmasının zorluğunu hayal edebilir misiniz? Bütün fark buradadır. Stay with Rock’n Roll!

Bu şarkıları beğendiysen paylaş butonlarını kullanarak bizlere destek olabilirsin !