2021 yılının en güzel rap şarkılarını derlediğimiz Türkçe rap müzikler listemiz güncellenmiş haliyle yayında. 2020 de inanılmaz bir çıkış yakalayan Türkçe rap müzik kategorisi yeni ve özgün rapçilerin piyasada çok daha fazla tanınır olmasıyla birlikte kaliteli içerik üretimini hızlandırdı. Biz de muzikdinledur.com ekibi olarak bu eserleri dikkatli şekilde takip altına alıyor ve her birini aldıkları etkileşim oranında değerlendirerek sizlerin beğenisine göre listemize dahil ediyoruz. 

türkçe rap şarkılar dinle
Rap Müzikler dinle

Türkçe Rap Müzik

Hip-hop olarak da bilinen  rap müziği, başlangıcının Afro-Amerikan şehir içi sokak kültüründe olduğuna inanılan bir popüler müzik tarzıdır. Rap müzisyenleri genellikle şarkılardan ziyade sözlerin söylendiği bir vokal tarzında performans gösterirler. Bu müzik türü genellikle şehir içi yaşamın zorluklarıyla ilgilenir, ancak teması genellikle diğer müzik türleri kadar çeşitlidir. Hip hop, genellikle konusundan çok karmaşık, kafiyeli sözleriyle karakterize edilir. Başlangıçları 1970’lerin underground müzik sahnesinde olmasına rağmen, bu müzik bugün her yaştan ve geçmişten insanlar arasında popüler olan çok yaygın bir müzik türü olarak kabul ediliyor.

Rap Şarkılar

Rap Şarkılar Diğer birçok müzik tarzının aksine, rap müziği genellikle şarkı gibi makam ve nağmelerle söylenmez, sözler bir müzik fonu (beat) üzerine konuşulur. Bu müzik genellikle soul, funk veya rock türlerinden esinlenilmiş vuruşlardan ve ritimlerden oluşur. Müzisyenler genellikle bu sesleri ve ritimleri yeniden karıştırır, kendi yeniliklerini ekler ve genellikle müzikal öğeleri sentezlerler. Rap şarkıları özellikle Amerika’da genellikle çete şiddeti gibi tartışmalı temalara odaklanıyor olsa da, ülkemizde durum biraz daha sosyal ve zaman zaman politik konulara da temas eder. Çok çeşitli konular da duymak mümkündür. Aslında burada odaklanılan nokta sanatçının hayatındaki mottoları, kendi kişisel tecrübeleri ve hayal ettiği sosyal düzeni anlatma gayesidir. Sanatçıların kurgusal olaylar hakkında rap şarkıları yazdığı bile bilinmektedir. Genel olarak Türkçe rap şarkılar için “Conscious Rap” (Bilinçli Rap) tanımını kullanmak doğru olur.

turkce rap müzikler
Rap Şarkılar dinle

Rap Müzik Nereden Geliyor?

Rap müziğin iki temel çıkış noktası vardır: Jamaika ve New York City. Birçok kişi Jamaika’yı sadece reggae ile ilişkilendirse de, ada rap dahil olmak üzere birçok popüler müzik türü üzerinde derinden etkili olmuştur. 1960’larda, büyük açık hava partilerinde plak çalan ve miksaj yapan Jamaikalı DJ’ler mikrofonları almaya ve kalabalığa dans etmeleri için bağırmaya başladı. Bu uygulamaya “toasting” (ısıtmak, coşturmak) deniyordu ve rap’in habercisiydi.
Hip-hop kültürü ve daha spesifik olarak rap, 1970’lerin başlarında New York City’deki Afro-Amerikan ve Latin mahallelerinde ortaya çıktı. Bronx, rap ve hip-hop’un gelişmesi için en önemli ilçeydi, ancak Queens gibi diğer ilçeler yakında takip edecekti.
DJ Kool Herc Jamaika’da doğdu ancak Bronx’ta öne çıktı. Jamaika’nın dans partisi kültürü, DJ’lik ve toasing geleneklerine aşina olan bu tarzları, hip-hop’un temelini oluşturan canlı bir gençlik kültürü biçimine dönüştürdü. Bu erken dönemde Bronx’taki diğer önemli figürler arasında Afrika Bambaataa, Melle Mel ve Grandmaster Flash vardı.
Rap ve hip-hop, New York City ve diğer yerlerdeki Afrikalı-Amerikalı toplulukların belediye hükümetleri tarafından ihmal edildiği ve yoksulluğa düştüğü bir zamanda ortaya çıktı. Rap müziği, kimsenin onları dinlemediğini düşünen gençlere bir ses ve güçlendirici bir kimlik duygusu verdi.

Bu şarkıları beğendiysen paylaşım butonları aracılığı ile sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Sık kullanılanlara ekleyerek sürekli erişim sağlayabilirsiniz.