Pop Müzik Tarihi

Pop müzik kentleşme kültürünün artması ile genç, yaşlı herkes tarafından ilgi ile karşılanan bir müzik türüdür. Pop müzik alanında yer alan parçalar alanında uzman ve profesyonel kişiler tarafından yazılarak piyasaya sürülmektedir. Pop müzik, popüler müziğin kısaltılmış halidir. Pop müziğin kendine ait özellikleri;

  • Modern ve çağdaş müzik türleri içinde yer alır
  • Pop müzik hafızalarda kolay yer edinilebilir ezgilere ve sözlere sahiptir
  • Pop müzik dans ile iç içedir.
  • Pop müzikte ticari hedef ve dinleyenlerde haz duygusu ön planda tutulur
  • Şarkı sözleri aşk ve ayrılık içerir

Popüler müziğin ortaya çıkışı ise 19. Yy kadar uzanmaktadır. Bu dönemlerde müzik ve şarkı yazarları tarafından oluşturulan “Tin Pan Alley” topluluğu sayesinde pop müzik endüstrisi ortaya çıkmıştır. Sözcük olarak ise ilk olarak 1926 yılında terim olarak kullanılmaya başlanmıştır. Pop müzik kendi bünyesinde; rock, caz, blues, reggae gibi farklı müzik türlerini barındırmaktadır. 80’li yıllar sonunda ise hip pop tarzı öğelerini de bünyesine katmıştır.

Türkçe Pop Müzik Tarihçesi

Türkçe pop müziği Avrupa ve Kuzey Amerika’nın soundlarını temel alarak geliştirilmiştir. Türkçe pop müzik çalışması ilk olarak 1961 yılında ortaya çıkmış, 1970’li yıllarda ise temelleri atılmıştır. İlk olarak batıda ses getiren parçaların Türkçe aranjmanları yapılarak başlamıştır. Türk pop müziğin gelişmesinde en önemli faktör Eurovision yarışmasıdır. Türkçe pop müzik çalışması zaman için de kendi kimliğini belirleyerek günümüze kadar gelmiştir. Pop müzik günümüzde büyük bir endüstri halini gelmiştir. Sizlerde en iyi pop şarkılara ulaşmak için müzik indir uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Türk pop müzik 1961 doğmuştur. “Bak Bir varmış Bir Yokmuş”  isimli şarkı İlham Gencer seslendirmesi ile Türkçe ilk pop şarkısı olmuştur.

Yabancı Pop Müziğin Ortaya Çıkışı

Yabancı pop müziğin ortaya çıkışı 60’lı yıllara denk gelmektedir. Pop müzik değişime uğramış parodik ve esprili konular işlenmiştir. Sözleri ile hafızalarda kolay kalan bir özelliğe sahip olan yabancı pop müzik tüm dünyada ilgi ile takip edilmeye başlamıştır. Dünyada popüler olan pop müzik grubu Beatles bu dönemlerde ortaya çıkmıştır. Grup bu dönemde şarkı sözlerini kendileri yazarak bestelemiştir.

Kategori:Sanata Dair
Önceki Liste
Bass’lı Araba Şarkıları
Sonraki Liste
Metro Fm Top 40