Birçok deney ve araştırma gösteriyor ki doğal sesler dinlemek insanda olumlu etkiler yaratıyor. Sakinleştirici kuş sesleri mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun salınımını tetikliyor. Bu yüzden Kuş Sesi Dinlemek insanın kendisini daha mutlu hissetmesini sağlıyor.

Kuş Sesi Dİnle

Kuş Sesleri Dinle

Sanayi devriminin etkisiyle son 200 yılda insan doğadan uzaklaşmaya başlamış olsa da insanın doğayla ilişkisi kesilmemiştir. İnsan doğanın bir parçasıdır ve doğa var oldukça varlığını sürdürebilir. Bu yüzden doğayla etkileşime girdiğinde insan kendini sakin, huzurlu ve mutlu hisseder.

Araştırmalarla kabul görmüştür ki müzik dinlemek insanda bilişsel ve duygusal etkiler yaratır. İnsanda yapay sesler daha az etki yaratırken, doğal seslere yakın sesler daha çok ve olumlu etkiler yaratır. Bu yüzden Kuş sesleri ve yağmur sesleri gibi doğal, rahatlatıcı müziklerin bilişsel ve duygusal katkıları vardır. Rahatlatıcı müzikler nörobiyoloji olarak adlandırılan sinirbilimininde de kullanılır.

Muhabbet Kuşu Sesi Dİnle

Doğal seslerin insanda olumlu etkiler yarattığından bahsetmiştik. Bu etkilerden bahsetmek gerekirse, sakin ve rahatlatıcı müzikler dinlemek insanda stresi azaltır. Müzik başka dünyaların kapısını açar. Ne kadar olumsuz duygular içerisinde olursa olsun, müzik insanı bulunduğu gerçeklikten uzaklaştır.

Müziğin insanı bulunduğu gerçeklikten uzaklaştırmasının bir diğer faydası da daha rahat bir uykuya zemin hazırlaması. Uyku problemi yaşayan insanlarda yağmur ve kuş sesleri gibi rahatlatıcı doğa sesleri dinlemek daha kolay uyumalarına yardımcı oluyor. Müzik dinlerken insan gün içerisinde yaşadığı bütün problemleri ve olumsuz duyguları unuttuğu için rahatlıyor, stresten arınıyor ve bu sayede kaliteli bir uyku süreci geçiriyor.