Eski türküleri dinlemeyenimiz ve sevmeyenimiz yoktur. Özellikle kara önlüğümüzü giyip sınıfta mırıldandığımız o günler … 2020‘e özel eski türkülerden oluşan güzel bir türkü listesi oluşturduk. Ücretsiz bir türkü nostaljisi için dinlemeniz gereken ender listelerden birtanesi. Kaliteli ve şarkı sözleri ile eşlik edebileceğiniz güzel şarkılar.

türkü dinle türküler listesi
türkü dinle türküler listesi

Eski Türküler

Eski türküler yaşanmışlıkları anlattığı kadar yaşanmamışlıkları da anlatan şarkılardır. Türküler gönülden kopan ve içeride tutulamayan duygularla dile gelen müziklerdir.Anadolu mutluluğun en güzel yaşandığı yerlerden bir yer olmasının yanında en derin acıların da yaşandığı yerlerden bir tanesidir. Anadolu çok bedel ödemiştir. Anadolu sevmiştir, sevilmiştir. Ayrı kalmıştır sevdiklerinden, beraber yaşayamamıştır beraber yaşamak istedikleriyle.Eski türküler vatan sevdasını da en iyi anlatan müziklerdir.

Eski türküler savaşlarda çekilen acıları anlattığı kadar savaşlardaki kahramanlıkları da mükemmel bir şekilde anlatmıştır.Türküler sevdayı da anlatmıştır sevdadan ayrı kalmayı da. Eski türküler dünyanın rengine kananların da duygularına tercüme olmuştur, dünya rengine kanmayanlarında.Eski türküler pişmanlığı da en güzel şekilde anlatmıştır eski müziklerde.

Herkes gibi hepimizin de pişmanlık duyduğu gerçekleri olmuştur. Anadolu’nun türküleri pişmanlığı da dile getirmektedir.Türkülerde kullanılan yalın dil türkülere daha çok sarılmamızı ve daha sıcak hissetmemizi sağlamıştır. En sade dille ne kadar güzel söz yazılır cümlesine en güzel örnekleri vermiştir türküler. Öyle üzerine çalışarak değil bir anda dilinden dökülmüştür Anadolu insanının.

Eski Türküler Dinle

Türkiye’nin yerel müzik kültürlerinden biri olan türküler, sevdaları, pastoral yaşamları ve aynı zamanda atalarımızın acılarını da konu almaktadır. Kültürel bir miras olarak üstatların seslerinden eski türküler, yerel müzik arşivimizin tınılarını ruhunda hissetmenin keyfini sür. Karadeniz’den Ege’ye, Ege’den Doğu’ya uzanan bütün notalarla bizim kültürümüzün derinlerine inebilirsiniz. Toprak, su, taş ve aşk bütün hepsini aynı nota üzerinde bulmanın, dinlemenin eski aşkların, eski yaşamların tadına varmanın kolay olduğunu kim söyleyebilir bize. Kültürümüzün en derinlerinden gelen, gerçek acılarla, yaşamlarla ve aşklarla aynı sazda can bulmuş yerel türkülerimiz, en iyi ses sanatçılarımızla bir araya gelince dinlemekten kendinizi alamayacağınız bir tını bırakacaktır ruhunuza. Kaliteli ve estetik bir müziğin verebileceği her şeyi bulabileceğiniz Eski türküler kategorisinde, şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş ancak arşivimizde büyük yeri olan sanatçılar sizinle.

Nostalji Türküler

1960’lı yılların pop müziğinden, 1970’li yıllara uzanan geniş bir müzik arşivi için müzikdinledur.com’da aradığınızı bulabilirsiniz. Nostalji kuşağında da yer alan Eski Türküler, sizi alıp kırsalın yaşantısına götürecek, aşklarını ve dağlarını tanıtacaktır. Ovalarından, düzlüklerine, girintili çıkıntılı köy yollarına büyük bir nostalji gezisine çıkacak, eskileri yat etmeye koyulacaksınız belki de. Babalarımızın, dedelerimizin ve belki de bizlerin kulağına çalınmış olan nostalji türkülerle, Türkiye’nin bütün tarihini bir sazın telinde bulabilir, kendinizi bir türkünün sözlerinde arayabilirsiniz.

Karadeniz Türküleri

Karadeniz’in kemençesinden başlayan horon müzikleriyle, hüzünlü türkülerini bulabileceğiniz Karadeniz müzikleri, unutamadığımız ve hala dinlemeye doyamadığımız hoyrat Karadeniz gibi tınılamaya başlıyor kulaklarımızda. Karadeniz’in yerel sanatçılarının kemençelerinden çıkan notalara eşlik edebileceğiniz, kaliteli müzikleri dinlemeye doyamayacaksınız. Eski ve nostaljik Karadeniz türküleri, müzikleri ve horon havaları en büyük sanatçılardan dinleme keyfini sürebileceğiniz müzikdinle dur’da.

Ankara Türküleri

İç Anadolu’nun köy eğlencelerinden, düğün oyunlarına ve geleneksel oyun havalarına kadar birçok seçeneği bulabileceğiniz Ankara havaları, Osmanlı döneminden günümüze yansıyan meşhur türküleriyle dinlemeye doyamayacağınız eserler arasında yer alıyor. Her zaman kültürümüzün en eğlenceli türkülerinin ve oyun havalarının yer aldığı Ankara, geleneksel sanatçılarıyla hemen dinleyebileceğiniz site kategorilerimizde

Bu türküleri beğendiysen paylaş butonlarını kullanarak bizlere destek olabilirsiniz.