En çok dinlenen ve en sevilen hüzünlü damar arabesk şarkılardan oluşan 100 şarkılık 2020 listesini ücretsiz dinle. Yeni Ve Eski Efkarlı hüzünlü şarkılardan en iyilerini playlist şeklinde dinleme olanağı. Arabesk, hüzün ve isyanın ifadesi olan bir müzik tarzıdır. İlk olarak 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıktı. Çiftliklerde çalışan Afrikalılar, ABD’deki çiftliklerde çalışırken yabancı karşılığı olan “blues” şarkıları söylediler. O zamanlar bu insanlar için kendilerini ifade etmenin bir yoluydu. Afrikalı işçiler geldiğinde geleneksel şarkılarını da getirdiler. Bu şarkılar vokalli dini motifler içeriyordu.

arabesk damar müzikler listesi
arabesk damar müzikler listesi

Arabesk Şarkılar

Arabesk şarkılar bir döneme damga vurmuştur ve günümüzde hala en çok dinlenen şarkı türü arasında yerini almaya devam etmektedir.

Arabesk şarkı türü sayesinde Türkiye birçok ses sanatçısı tanımış ve ses sanatçıları Anadolu insanı tarafından sevilip bağrına basılmıştır. Türkiye Ferdi Tayfur’un, Müslüm Gürses’in, Orhan Gencebay’ın, İbrahim Tatlıses’in, İbrahim Erkal’ın bir arada olduğu bir dönemden geçmiştir. Ses sanatçıların her birinin sesi dinlendikçe dinlenmiş en imkansız aşkların, acıların ve kavuşamama acısının tercümanı olmuştur.

Arabesk şarkılar insan olmanın gereği bazı zayıflıklarımızın olduğunu en doğal şekilde ve çekinmeden dile getiren müziklerdir. Belki de bu yüzdendir arabesk dinleyenin duygularını çekinmeden dile getirmesi.

Arabesk müzikler dertlidir, derdi en uç duygularla dile getirir; ancak sadece karamsar değildir. Güzel günlerin geleceğini de vadeder ve iyileşme sürecine geçmeye başlar. Dinleyici bu andan itibaren daha güçlüdür ve hayatında kaldığı anı terk ederek geleceğine doğru bilinçli bir farkındalıkla yürümeye başlar. Burada da arabeskin imparatorlarının sesinden en hareketli ve anlamlı şarkıları dinlemeye başlar. Yani karamsarlık değildir. Arabesk, duygunun en üst seviyede yaşanması ve kimseye zarar vermeden duygunun geride bırakılmasıdır. Olması gerekendir yani arabesk.

Arabesk Müzik

Arabesk şarkılar ilk olarak 1940’lı yıllarda söylenmeye başlanmış ve çoğu zaman yasaklanmasına rağmen 1980’li yıllardan itibaren popülaritesi artmış ve günümüze kadar popülerliğini devam ettirmiştir.
Arabesk şarkılara her geçen gün yenisi eklenmektedir. Günümüz ses sanatçıları arabeskin eşsiz tadının farkında olarak mükemmel eserler ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Ses sanatçıları döneminin en çok sevilen arabesk şarkılarını

En Damar Şarkılar

Arabesk şarkılar duygunun en üst safhada yaşandığı müzik türlerinden bir tanesidir. Damar müzikler şarkıda yaşanılan duygunun bir üst seviyeye çıktığı yani arabeskten daha radikal olarak yaşandığı arabesk şarkı türüdür.
Efkarlı şarkılar arabesk müziğin vazgeçilmez şarkılarıdır. Müslüm Gürses’in Kaç Kadeh Kırıldı şarkısı, Dinleyin Geceler eseri; İbrahim Tatlıses’in Her Sevgide Bin Ah Ettim şarkısı, Ferdi Tayfur’un Sabahçı Kahvesi şarkısı efkarın en üst seviyede hissedildiği şarkılardır.

Efkarlı müzikler

Arabesk müziğin bir zamanlar yasaklanmış olması bazı eserlere ulaşma imkanını kısıtlamış olsa da geniş arşivler ve teknoloji sayesinde artık bu şarkılara ulaşmak önceki dönemden daha kolaydır.
Arabesk müziğin kendi kitlesi olduğundan dolayı her şarkının seveninin farklı olmasını ve her şarkının her zaman bulunamamasını sağlamaktadır. Bu bulunamayan eserler arabesk müziğin en güzel parçalarından olabilmektedir.

Sitemiz geniş arabesk şarkı arşivi ile arabesk müzik dinle seçeneğini dinleyiciler sunmakta ve hiçbir yerde bulunmayan en güzel arabesk şarkılarını dinleyicilere sunmaktadır. Dinleyiciler sitemizi ziyaret ederek eşsiz bir müzik keyfini hiçbir ücret ödemeden yaşayabilmektedir.

Beğendiğiniz şarkıları Arkadaşlarınız ile paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.