2020 yılının en güzel arabesk şarkılarını dinleyebileceğiniz efkarlı damar müzikler listemiz yayında. Listemizdeki şarkılar sadece 2020 yılı ile sınırlı kalmayıp dinleyicilerimiz ve sosyal medyada en çok konuşulan, beğenilen ve paylaşılan eserleri de içermektedir. Kaliteli ses ve kesintisiz yayınımızla siz değerli ziyaretçilerimize arzu ettiğiniz müzik keyfini sunmaya devam ediyoruz.

arabesk damar müzikler listesi
arabesk damar müzikler listesi

Arabesk Müzik

Arabesk şarkılar dinle listemizdeki örneklerinden de anlaşılacağı gibi arabesk müzik yapısı, ülkemizdeki doğuş şekli itibari ile yaşanan olumsuzluk ve yoksunluklara karşı bir isyan dile getirmektedir. Sürekli bir melankoli hali, sevilen her şeye karşı bir özlem, yaşanmış ve karşısında çaresiz kalınmış durumlardaki çaresizlik hissini tanımlama gibi negatif ve insana acı çektiren hangi durum var ise, bunları kendine konu etmiştir. Elbette bu negatif görüntü sadece arabesk müzikte yoktur. Aşk acısının tarifini slow müzikten türkülere, pop müzikten Türk sanat müziğine kadar hemen hemen her tarz müzik sözlerinde duymuşsunuzdur. 

Arabesk Şarkılar

Türkiye’de arabesk müzik tarzı ilk olarak 1940’lı yıllarda Haydar Tatlıyay başta olmak üzere birkaç şarkıcı tarafından seslendirilmiştir. 1938 senesinde Arapça eserler yasaklanmış fakat bu tarzı yoğun olarak çalan Kahire Radyosu, Türkiye’nin bazı bölgelerinde çektiği ve ilgiyle dinlendiği için bu yasak sonuç vermemiştir. 1960’lı yıllarda bu yeni türe öncülük eden Adnan Şenses, Orhan Akdeniz ve Hâfız Burhan Sesyılmaz gibi kimi şarkıcılar bir Arap tarzı olan raks müziğini Türkçe şarkılarla sentezleyerek kullanmışlar ve böylece Türkçe arabesk müziği ortaya çıkmıştır. 60 ve 70’li yıllarda popülerleşen arabesk müzik, ilk yıllarında ortaya çıkan Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur ve rahmetli Müslüm Gürses gibi isimlerle özellikle gecekondu mahallelerinde, sosyo ekonomik açıdan düşük gelir sınıfındaki insanlar arasında beğenilmiş ve yaygınlaşmıştır.

arabesk damar muzikler dinle
arabesk damar muzikler dinle

Bunun sebebi elbette zengin ve rahat bir hayat süremeyen insanların, hayatlarında hissettiği eksikliklerden dolayı, arabesk müziğin bir deşarj mekanizması olarak kullanılmasının insanı psikolojik olarak rahatlattığı gerçeğidir. Modern insanın var olduğu her dönemde müzik de var olmuştur. Müziğin şeklini ise ortaya çıktığı dönem, kimlerin yaptığı ve kimlerin dinlediği şekillendirmiştir. Arabesk müziğin doğuşu da bu koşullar altında, Türk insanının ihtiyaçlarından doğmuştur. 

Arabesk Müziğin 3 Ustası

Yukarıdaki paragrafta da adı geçen, ülkemizdeki arabesk müziğin doğuşunda ve bu denli yaygınlaşmasında emeği olan Arabeskin 3 Kralı, Orhan Gencebay, Müslüm Gürses ve Ferdi Tayfur isimlerini hiç kuşku yok ki ülkemizde tanımayan, duymayan yoktur. Bu 3 büyük ismin arabesk müziğe katkıları o denli büyüktür ki, tarihten bu isimleri çıkarsak belki bugün arabesk müzik birkaç kişinin yapmaya çalıştığı neredeyse hiç dinlenmeyen bir müzik tarzı olarak kalırdı. Bugün, bu büyük ustalardan Müslüm Gürses vefatı ile sevenlerini yıkmış, diğer iki usta ise aktif müzik yaşantılarını noktalamıştır.
Elbette arabesk tarzı bu 3 büyük sanatçıyla sınırlanamaz. Yine aynı müzik tarzı altında çok kaliteli eserler üretmiş, kendine has hayran kitlesine sahip olmuş ve şarkıları bugün bile hala sevilen ve dinlenen birçok sanatçı bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanları: Azer Bülbül, Cengiz Kurtoğlu, Özcan Deniz, İbrahim Erkal, Ebru Gündeş, İntizar, İbrahim Tatlıses ve daha bir çok değerli isim vardır.

Eleştiriler

Arabesk müzik kendi hayran kitlesi içinde gelişmeye ve büyümeye devam ederken bu müzik türünü ciddi şekilde eleştiren, avam gören ve sevmeyen insanlar da mevcuttur. Arabesk müzik kendi içinde bir kültürdür ve ne kadar eleştirilse de yerleşmiştir. Uzak gelecekte neler olur, neler değişir bilinmez ancak bu müzik türünü eleştirenlerin belirli bir sosyolojik tespitten uzak şekilde sadece eleştirmiş olmak için eleştirdikleri de aşikardır. Arabesk müziğin kendisini eleştirmek anlamsızdır. İnsanların neden arabesk müzik dinlediklerini anlayıp ona göre konuşmak gerekmektedir. İbrahim Tatlıses’in meşhur bir lafı vardır: “Urfa’da Oxford vardı da ben mi gitmedim?”
Bu sorudan şunu anlamak gerekir: İbrahim Tatlıses müzik eğitimi olmadığı için eleştiriliyordu ve o da eğitim almasının o zamanlar mümkün olmadığını anlatmaya çalışıyordu. Arabesk müziğe de bu mantıkla bakılması gerekir. Ülkenin makus talihi olan hayatın zorluklarını azaltabilir, her bireyin rahat ve ortalama bir hayat standardına kavuşmasını sağlayabilirseniz, o zaman yazımızın başındaki “arabesk müzik nedir” tanımından da anlaşılacağı üzere, arabesk kültürünü geliştiren şartlar azalır ve bu da dolayısı ile arabesk müziğe olan ilgiyi azaltır. Tabii ayrıca, arabesk müziğe olan ilginin azalması iyi bir şey midir, ondan da emin olmak mümkün değildir. Ancak şu bir gerçektir ki arabesk müziği anlamsız, hatta saldırgan şekilde eleştirmek ve arabesk müzik sevenlerini yok yere kırmak hoş değildir.

Arabesk Müziğin Geleceği

Şu sıralar yeni bir trend olarak tutulmaya başlayan arabesk-rep türünün gösterdiği gibi arabesk müzik de kendi içinde evrilmeye devam etmekte. Diğer tüm tarzlarda olduğu gibi müzik, yeni nesil sanatçıların farklı denemeleri ile sürekli bir devinim halindedir. Arabesk de bundan nasibi alacaktır, ve almaya da başlamıştır aslında. Modern batı enstrümanları zaman içinde arabesk alanında kullanılmaya başlanması ile daha farklı sentezlere evrilme olasılığı da bulunmaktadır. Klasik arabesk müzik sanatçıları her ne kadar bu durumu hoş karşılamasa da müzik asla yerinde durup beklemez. Tıpkı üreticisi insanlar gibi müzik de gelişir, kendine yeni şeyler ekler ve ilerler.
Gelecekte neler olur bilinmez ama bir de farklı bir tezat oluşturan yönü var bu tespitin. Arabesk müziğin gettolarda dinlenen ve olumsuz ruh hali odaklı bir müzik türü olduğundan bahsetmiştik. Her ne kadar yeni varyasyonlar ile sentezlenip değişerek gelişse de arabesk müzik dinleyicilerinin sayısının azalması da muhtemeldir. Bunun sebebini ise düşük gelirli halkın gelir seviyesinin artması ihtimalidir. Olur da ülkemizde bir gün yoksulluk tamamen biterse, o zaman arabesk müzik dinleyici sayısı da azalacaktır.

2020 Yılı En güzel Arabesk Şarkılar

Arabesk şarkılar dinle sayfamızda yayınlamakta olduğumuz eserler arabesk müzik dinleyicilerinin beğenisine göre oluşturulmuş ve sadece yeni çıkış yapanlar değil, birçok eski ve sevilen değerli eserleri de barındırmaktadır. Diğer müzik türlerinin tamamında olduğu gibi 2020 yılı en güzel arabesk şarkılar listemiz de sürekli olarak yenilenmekte. Bu süreçte siz değerli ziyaretçilerimizin tavsiyeleri bizim için büyük önem arz etmektedir. Sayfanın aşağısındaki yorum bölümünü kullanarak listemize eklenmesini istediğiniz sanatçı ve eserleri yazabilir ve size daha iyi hizmet sunmamıza destek olabilirsiniz. Her zaman dediğimiz gibi, müzikle kalın!

Beğendiğiniz şarkıları Arkadaşlarınız ile paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.